сряда, 21 декември 2011 г.
Свободни места в РК "Детски стъпки"
събота, 10 септември 2011 г.
Беглика, Беглика
Трудно е на Беглика фест да обособиш кът за деца, защото веднъж попаднал там не можеш да бъдеш нещо друго освен дете :) , за трите дена от 19 до 21ви август Беглика е един голям кът за деца. Тази година РиРиРа скрои шикозна сянка и прикани поотрасналите на две сериозни беседи свързани с родителството: за общуването преди езика и за емпатията, или способността да съпреживееш околните. Доста интерес предизвика отглеждането на деца в родителски кооператив, Петя и Надя от РиРиРа Лозенец имаха възможност да споделят за опита си на учител и родител участници вече две години в подобно начинание.
понеделник, 6 юни 2011 г.
Театрален ден
След като се съберат сутрин децата имат сутрешно динамично занимание - йога за деца, гимнастика, колективни танци и игри, песни с акордеона... Нещо, което да приобщи децата, да ги отпусне и настрои за деня, да им създаде ритъм.
След това следва тематичното занимание за деня - петъците са ни театрални и сега идеята ни беше първо да си направим някои подготовки по паравана за куклен театър, след което да поиграем на някои приказки и ролеви игри с приказни герои.
Тук се крият от вълка "шшшштт" и изведнъж му казват "ПА!" Тези неща им хрумват на децата, ние просто доразвиваме играта и даваме насока.
Игра на море....с елементи на река и приказката за Златното момиче :)
След бурните игри следва малко спокойствие и концентрация- слушане на приказки от Тони.
А докато чакахме обеда на масата и течеше "обсъждане" на кой майката е сготвила днес и по колко купички ще изядат (мамината манджа им е най-вкусна:), си направихме беседа и за семейството - изредиха се имената на баби, дядовци, майки и татковци...
Освен, че е много сладко и забавно с децата, също е много изморително, отговорно и трудно. Ситуациите, в които трябва да мислиш психологически и стратегически :) са много : как да подходиш при доста честите конфликтите в стил "това е мое, искам го!" ; трябва да отчетеш точно и справедливо моментната ситуация - кой пръв е взел, кой какво на кого дръпнал, кой да изчака, какво да си разменят, кой да се извини... и без да нарушаваш определени правила и начин на поведения на учителките. Много обяснения, говорене, даване на други примери, изчакване да се справят сами, също и скарване, когато се наложи. Трудно е:) Наскоро разбрах и че възрастта между 2,5-3г се наричала "див пубертет" и се изразявала с настоятелно и дори агресивно опознаване на околния свят и утвърждаване на територия. Това поне ми даде обяснение и спокойствие, че децата преминават просто на следващ етап.
Харесва ми,че мога да съм част от това, да го разбирам и усещам. Харесва ми, че благодарение на общите усилия на обикновени хора, могат да се получат необикновени неща и места :))) За децата!
събота, 28 май 2011 г.
Един ден с малчовците
Изминаха 6 месеца от функционирането на новия родителски кооператив. С етикет "Как се съдава родителски кооператив.." описвам стъпките, които изминахме и продължаваме да изминаваме, защото мисля, че е ценен опит. И защо не повече хора да се решат на подобна крачка...
Изредиха се различни взаимоотношения, хора, опити и идеи...
За постоянна грижа и работа с децата имаме две учителки, а родителите се грижим за храната, хигиената, пазаруването, определени неща по програмата и материалната база. Движим се в един балон от постоянно променящи се намерения, реализации и опити за организации; от родителски неточности, но и изненадващи мили жестове; от учителски опити за ред и корекции; от детски притеснения и постижения. За да подсилим родителското присъствие и най-вече ангажираност към децата(това е идеята на родителския кооператив) плануваме да въведем в програмата освен заниманията по музика, йога и гимнастика, околна среда, моделиране и рисуване и "ден на родителя". В този ден някое семейство ще подготви нещо за всички деца - дали ще е мама или татко, дали ще е занимание, импровизация или приготовление от вкъщи, дали ще е за 2 часа или 20 минути... няма значение. Важното е ти да имаш отношение и внимание към всички деца, поне за малко. Да ги опознаеш, макар и по различен и свой си начин. От опитите знаем, че децата много се радват и гордеят, когато мама е сготвила или е била там заедно с тях; или като дойде да ги вземе как бързат само да разкажат по нещичко от изминалия ден :) Също от опит знам, че това е голям дар и възможност - да бъдеш допуснат в един детски свят, да бъдеш чут и ти да чуеш, да разбереш и ти да бъдеш разбран... Различно е от това да си на площадката, където всеки си стои зад детето и се надвиквате в стремежа да се опазят децата от наранявания и разните техни взаимоотношения.
Различно е от това да си учител и това да ти е професия, различно е от това да си родител на твоето дете ... ти си просто един възрастен, който има щастието да присъства и участва(да е неодходим, да се старае) в едно детско ежедневие. И да научи много от това.
Наложи се скоро да замествам учителката ни и с това сложих началото на "денят на родителя". От няколко седмици, може би месец, не бях прекарвала ден там като помощник. Изумих се колко са пораснали децата ни, така на куп :) От адаптиращи се бебоци са се превърнали в едни игриви изследователи на двора.
Тази неугледна постройка е недовършената работилница в нашия двор. Децата много обичат да си сядат пред нея и там ще им оформим къта за дискусиии и интересни уроци.
От наблюдението им на играта видях къде се оформя научно-изследователската им зона :) - в другия край на двора, където търсят охлюви, камъчета и те си знаят какво още...
Нареждат се на двете пейки и слушат за морето, за корабите, за самолетите....после тръгват да тичат("плуват") надлъж и на шир по двора и пак сядат за следващата история..
Ние родителите имаме много работа още, тя може би е си е постоянна и безкрайна. Учителите също. Да дооправяме двора, спалното помещение, да избистряме организацията и програма.
Детските усмивки са нещо, заради което си заслужава да работиш...
сряда, 2 февруари 2011 г.
8. Къща Мусала на 2 месеца! Трудности и хубости
Изминаха 2 месеца от функционирането на новия родителски кооператив. С етикет "Как се съдава родителски кооператив.." описвам стъпките, които изминахме и продължаваме да изминаваме, защото мисля, че е ценен опит. И защо не повече хора да се решат на подобна крачка...
Старая се да описвам максимално обективно какво се случва около един родителски кооператив. Естествено това е моят поглед, моят личен опит. При друг би се получило друго...Не пропускам да отбележа и трудностите, но... сравнени с положителните неща и особено погледнати по-дълбоко и в дългосрочен план, те просто се стопяват :) Накратко:
Трудности:
Всъщност трудностите не са нищо толкова страшно или необичайно, сигурна съм , че всеки един от нас се справя с много по-сложни предизвикателства на работното си място например. Всички ние отделяме много по-голямо внимание и усилие за неща, които нито са толкова смислени, нито толкова важни. Но това влиза в рамките на нормалното, а "щом има по-лесен начин да си решим въпроса с гледането на детето, не си заслужава да се товарим с още един ангажимент"... До някъде така разсъждават много родители, и аз ги разбирам. Аз самата мислех така и ми се струваше непосилно да се 'разправям с толкова майки' :) особено в тази криза и несигурни времена. Да, обаче детството е едно, миговете безценни, а добрите решения често са някъде около нас.
- Имаше моменти, в които кооператива се явяваше наистина тежест за мен, още една поета отговорност и задачка за решаване, с постоянно променящи се неизвестни. Предполагам и за другите - разколебаване, съмнения дали ще стане. Не съм много по командването, не обичам и не мога да юркам хората да направят нещо, а и това е свободна форма на коопериране, а не фирма или нещо друго. Нещата се движат според свободното усещане, възможности и желание на всеки.
- В основата на трудностите е финансовия въпрос - опитваме се да се справим с това, което можем да отделим като средства, нямаме резерв, а всеки месец е различно предизвикателство. Мислим схеми и стратегии, така че да е справедливо за всички. Но нещата започват да се стабилизират с оформяне на постоянната групичка.
- Другата трудност и стремеж е да направим ‘нещото’ стабилно, т.е. да гарантираме, че двама възрастни ще са на линия винаги (учителката+майка), а не да се разбираме ден за ден дали ще имаме утре занимания, което се оказа доста трудно в периода на вирусите. Но нещата и тук се стабилизираха, появи се страхотно момиче помощник, което ще успеем да наемем за някои дни, въпреки скромния ни бюджет.
- Трудност беше, че някои деца, които тъкмо бяха свикнали, отсъстваха заради вирусчета и други семейни причини, сега трябваше наново да извървят този път, и ние заедно с тях. Най-вече учителката, голямата тежест се пада на нея. И в това напреднахме.
Хубости:
Хубостите... много са. Даже не мога да ги опиша, по-скоро се изживяват. Чувствам, че освен прекия постигнат резултат - детските усмивки, постигаме нещо много по-дълбоко, нещо много полезно и истинско за всички. Сега усещането ми е за едно голямо слънце и нещо много хубаво, което се случва там, всеки ден. Мисля, че и за другите е така.
За хората, които работят там това е много повече от работа, за майките е много повече от алтернатива на детска градина и това е прекрасното. А за децата, какво да кажа - без коментар :)) Удивление.
В момента сме вече на желания принцип - 5 дена в седмицата, по 8 часа. Около 6 дечица на възраст между 2г-3г. щуреят, играят, учат се, радват се заедно с учителка и помощник възпитател (в тази роля влизат или желаещите мами, или слънчевата Мими). Основните дейности, наблюдения, програма и отговорност около развитието на децата се пада на учителката. А помощник възпитателят гледа да им е добре на тях - да почиства, да сготви, да помага, също и да се включва в заниманията ако желае.
още за формата "родителски кооператив">>
събота, 8 януари 2011 г.
7. Един месец родителски кооператив Къща Мусала
Мина първия месец откакто наехме помещението. Решихме през този първи месец да се събираме до обед майките заедно с децата. От една страна, за да свикват децата постепенно с обстановката и 'новото нещо', а от друга- не можехме да си позволим заплата на учителката и отопление за цял работен ден (все още бяхме недостатъчен брой родители). Беше вълнуващо и за нас, а за децата съвсем :) През тези събирания всъщност имахме възможност да си обсъждаме всички въпроси и да се опознаваме. Запознахме се с още много нови майки, които проявяват интерес за някакво посещение. Като цяло родителите по-трудно се наемат с някакъв ангажимент т.е. да се включат пълноценно в кооператива и да заемат едно място. Но и такива се появиха в този един месец, които се присъединиха към нас. А свободното останало местенце засега ще се запълва от различни деца, които ще идват различни дни от седмицата.
Някои от малчовците бяха силно привързани към майка си и не я пускаха да излезне от стаята. Друго общуваше предимно като удря другите. Всички наблюдавахме как настъпва промяна само за няколко дни, за седмица. Плаченето се превръща в усмивки, удрянето в галене. Чак невероятно. Как децата започват да си се усещат като групичка, да си се чувстват и търсят едно друго. Това е тяхното място и те го правят да е такова, каквото е. Бяхме свидетели на всичко това и сякаш всички ние имаме заслуга за тази промяна. И естествено учителката ни, която докато ние майките хаотично се щурахме наоколо и постоянно си обсъждахме къде, какво, как да правим тя наблюдаваше, опознаваше, водеше занимания на децата. Първият ден със спане я оставихме сама в стаята с 6 изморени и полуревящи деца (многото майки наоколо наистина изнервят обстановката). И заварихме една картинка - сладки наспали се същества, които си стоят кротко и пазят тишина докато едното дете още спинка в същото помещение :))
През тези три месеца, откакто задвижваме кооператива изоставих доста работата си и други лични начинания, почти постоянно го мисля в главата си, обсъждаме, решаваме, даваме от себе си, притесненяваме се как ще си покрием някои разходи, много изписани мейли с родители... Усилията не са никак малко. Усещането доста наподобява изкачване на връх (нали си наричаме и къща Мусала нашия малък най-висок връх:) ... катериш, катериш, по някое време забравяш къде си бил и къде си тръгнал, защото ти е трудно. Но когато видиш гледката горе си казваш "заслужаваше си" :)) Същото е като да имаш дете.